New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

En İyi Çalışma Olanağı Hangi Devlet Kurumunda?

Ana SayfaMemur MaaşlarıEn İyi Çalışma Olanağı Hangi Devlet Kurumunda?
21
Ara
En İyi Çalışma Olanağı Hangi Devlet Kurumunda?

Günümüzde memurluk hemen herkesin hayali. Özellikle özel sektördeki iş yoğunluğu, rakipler arasındaki çekişme ve maaş, tatil imkanlarının kısıtlı olması devlet kurumlarına olan ilgiyi arttırmaktadır. Birçok özel sektör çalışanı düşük maaşlarda yoğun iş yükünün altında çalışırken devlet kurumlarında çalışmakta olan birçok memur oldukça iyi şartlarda, her haftanın 5 günü mesai yaparak cumartesi ve pazar günleri tatil olacak şekilde sabah 9 akşam 5 şeklinde ayrıca yüksek maaşlar çalışmaktadır. En iyi çalışma olanaklarının hangi devlet kurumunda olduğuna dair araştırmalar yaparak sizlerde memur olmak için bu kurumlara girmek üzere gerekli puanları almaya çalışabilir ve gelecek dönemde daha rahat bir işe sahip olarak çalışma hayatının birçok sıkıntısından kurtulabilirsiniz.

Devlet kurumlarında çalışmak için öncelikle hangi kurumda daha rahat çalışabileceğinizi belirlemelisiniz. Özelikle KPSS sınavına girip, tercih listesi karşınıza çıktığında, en iyi çalışma imkanına sahip kurum hangisi olduğu konusunda belirleme yapmalısınız. Kriterlerinizi belirlerken öncelikle ne istediğinizi bilmelisiniz. Yüksek maaşlımı, statüsü yüksek bir kurum mu veya yükselebileceğiniz bir kurum mu istiyorsunuz? Bu konuda seçim yapmak, kişisel kıstaslarınıza bağlıdır.  İş seçimi konusunda karşınıza iki temel unsur çıkmaktadır. Birincisi çalışacağınız devlet kurumunda amir ve üst amirin bulunduğu, statünüzün yüksek olduğu bir konum veya ikincisi olarak, yüksek maaşlı bir kurum ve huzursuz, stres dolu ve olumsuz çalışma şartlarının bulunduğu bir ortam sizin karşınıza çıkacaktır.

Hangi Kriterlere Göre Devlet Kurumu Seçilmeli?

Devlet memuru olmak isteyen binlerce kişi KPSS sınavına girerek, tercih hakkını kullanmaya çalışmaktadır. Devlet kurumunda en iyi çalışma imkanına sahip olmak için de araştırma yapmak gerekmektedir. Ataması diğer kurumlara göre daha zor olan bölümler; belediye, il özel idare ve üniversite kurumlarıdır. Geriye kalan bölümlerde atamalar kolaylıkla yapılabilmektedir. Devler kurumunda en iyi çalışma olanağının oluşması, kişinin başarı ve çalışmasıyla doğru orantılıdır. Her kurumun kendi içerisinde çalışma zorlukları bulunmaktadır. Belediye kurumlarında yoğunlukla siyaset ortamının hakim olduğu görülmektedir. Bu duruma bakarak, üniversite kurumları en iyi çalışma imkanı olarak tercih edilebilir. Üniversite kurumları, sadece seçim zamanında yoğun şekilde çalışırken, diğer zamanlarda ise daha rahat çalışılabilecek bir kurumdur.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, sosyal haklar bakımından, servis ve lojman imkanı sayesinde rahat bir kurum olarak tercih edilebilir. Adalet Bakanlığı ve Yüksek seçim kuruluna personel alımı gerçekleşmektedir. Diğer devlet kurumlarının maaşından 200 TL daha fazla maaş imkanı, servis ve lojman imkanı bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı kurumu da atanma şansı yüksek kurumlardan biridir. Servis ve lojman imkanları atanılan bölge şartlarına göre değişiklik göstermektedir. İl özel idareleri, valilik bünyesinde çalışan kurumlar olarak tayin şansı düşük kurumlardandır. Belediye kurumlarına yapılacak atamalar da düşüktür. Çalışabileceğiniz kurumun kriterlerini inceledikten sonra, istediğiniz devlet kurumunda rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Etiketler:

    Related Posts
    Yorum Yap

    Yorum Yap