New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

Memurun Devlete Karşı Sorumlulukları Nelerdir?

Ana SayfaMemur HaklarıMemurun Devlete Karşı Sorumlulukları Nelerdir?
12
Oca
Memurun Devlete Karşı Sorumlulukları Nelerdir?

Memur olmak sadece işe gelip gitmek değildir. Her memurun devlete karşı sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar normal bir vatandaşa göre daha fazla olabilmektedir. Sadece kurumda çalışırken ki sorumluluklardan ziyade devlete ve hatta vatanınıza karşı daha bağımlı daha korumacı bir kişi olmanız gerekiyor. Memurun çevresinde gördüğü zararlı davranış ve hareketleri ortadan kaldırma konusunda da etkileşim içerisinde olması gerekmektedir. Devletin anayasasına ve kanunlara bağlı şekilde hareket etmesi gereken memurun aynı zamanda halka karşıda her zaman güler yüzlü ve yasa dışı olaylardan tamamen uzak durması gerekmektedir. Devleti parçalamak ve halkı ayaklandırmak isteyen terör hareketlerine karşı da destekleyici değil kötü niyetli kişilere karşı mücadeleci olmalıdır.

Memur, göreve başladığı andan itibaren, devlete karşı bazı sorumlulukları ortaya çıkmaktadır. İlk olarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasalarına ve kanunlarına bağlı olduğunu göstermek ve uygulamak zorundadır.Memur ataması yapılan kişiler, 1 aylık bir süreçte, törenle birlikte yemin belgesini imzalayarak, memurluk görevine resmen başlamış olurlar.

  • Devlet memurları; devlete bağlılık yemini ederek, hiçbir siyasi parti veya örgüte katılamazlar. Siyasi partilerin eylemlerinde faaliyet gösteremezler.
  • Dil, din, ırk, mezhep ve cinsiyet ayrımı yapmadan, her durumda devletin menfaatini koruyacak davranışlar sergilemek zorundadırlar.
  • TC Anayasası’na aykırı olan davranışlarda ve bütünlüğü bozacak hareketlerde bulunulmaması gerekmektedir.
  • Faaliyet gösteren bir derneğin üyesi olamazlar ve derneğe yardımda bulunamazlar. Devletin düzen ve huzurunu kaçıracak bu davranışları sergileyen kişiler, devlete karşı sorumluluklarını yerine getirmediklerinden dolayı, kanun gereği cezalandırılmaktadırlar.

Devlet Memurunun Asli Memurluğa Atandıktan Sonra Uyması Gereken Kuralları

Memurlar işbirliği içerisinde çalışma davranışı göstererek, memuriyet saatlerinde ve dışında, yaptıkları görevin itibar ve güvenini sağlamak zorundalar dır. Bazı memurlar görevleri gereği yurtdışına gönderilmektedirler. Uzun bir süre kalmak zorunda olan memurlar, verilen görev ve saate uymak zorundalar dır. Yurtdışında görev yaptıkları süre içerisinde, devletin menfaatlerini koruyacak davranışlarda bulunmalıdırlar. Devletin itibarini zedeleyecek davranışlarda bulunmaması zorunludur. Görevi ve devleti gereği davranışlarına dikkat etmek zorundadır. Amir durumda bulunan devlet memurlarının, devlete karşı sorumlulukları daha fazla bulunmaktadır. Amir olarak memura vereceği görev ve sorumlulukların, anayasa, kanun ve tüzükler çerçevesinde verilmesi zorunludur. Amir memura verdiği görev ve sorumluluğun, kendi menfaatini ilgilendiren ve suç teşkil eden bir emir olmamasına dikkat etmek zorundadır.

Devlet memurları, kendilerine verilen görevi düzgün şekilde yapmak zorundadır. Devlet malına zarar verecek faaliyetlerde bulunulmamalıdır. Memurun devlete karşı en büyük sorumluluklarından biri de mal bildirimidir. Kanunda geçen; rüşvet ve yolsuzlukla mücadele maddesi gereğince, Memurun; eşi ve çocukları ile birlikte bulunan taşınır ve taşınmaz malları hakkında, devlete mal bildiriminde bulunmak zorundadır. Memur görev süresince, basın yayın organları yoluyla bilgi ve demeç veremezler. Özellikle devletin verdiği araç gereçleri, yetki alana dışına çıkaramazlar.

Etiketler:

    Related Posts
    Yorum Yap

    Yorum Yap