New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

Devlet Memuru Çalışma Saatleri

Ana SayfaMemur HaklarıDevlet Memuru Çalışma Saatleri
03
Oca
Devlet Memuru Çalışma Saatleri

Devlet memuru çalışma saatlerinden dolayı en çok istenilen iş hayatı olarak görülmektedir. Özel sektörde günlük çalışma saatleri 15 saatleri bulabilirken devlet memuru sabah 9 akşam 5 olarak 8 saat çalışmaktadır. Bu saatlik sürenin öğle arası ve çay molalarını da düşecek olursak devlet memuru olmak en çok arzulanan mesleklerdendir. Haftalık olarak 40-45 saat sürelerde çalışmakta olan devlet memurları için cumartesi ve pazar gününün tatil olmasının yanı sıra kimi kurumlarda 08:00 da işe başlama saati olarak verilmektedir. Elbette devletin bazı kurumlarında gece çalışması gereken memurlarda bulunmaktadır. Ancak genel anlamda günlük mesai saatleri 8 saat olarak belirlenmiştir. Bilgisayar işletmeni olarak görev yapan daha basit bir dille açıklamak gerekirse gişe görevlisi olarak çalışan memurlarda da bu saatler geçerlidir.

Devlet memurlarının çalışma saatleri haftalık 40 saat üzerinden hesaplanarak belirlenmektedir. Haftalık 40 saatin günlük çalışma saatine bölünmesiyle, 8 saat olarak belirlenmiştir. Hafta sonraları da tatil olarak belirlenmiştir. Genel olarak devlet memuru mesleğinin tercih edilme nedenlerinden biri de, çalışma saatleridir. Özel sektörde sigortalı olan bir kişi, haftada 45 saat çalışmaktadır. Devlet memuru, haftalık 40 saat çalışmanın yanı sıra, 2 gün hafta sonu tatili ve sabah 08.00-12.00 saatlerinde çalışarak, 1 saat dinlenme/yemek molası vererek, 13.00-17.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Çalışma saatlerinin uygun olması devlet memurluğu mesleğinin tercih edilme nedenlerinden biridir. Her bölge ve ilde, devlet memuru çalışma saatleri farklılık göstermektedir. Çalışma saatleri; Merkezde Başbakanlık, illerde vali tarafından belirlenmektedir.

Devlet Memurluğu Çalışma Saatleri Değişiyor Mu?


Günümüzde memurluk mesleği çalışma saatleri ve tatillerinden dolayı tercih edilen mesleklerden biri olarak bilinmektedir. Memur çalışma saatleri haftalık 40 saatten, 2 gün hafta sonu tatili olarak uygulanmaktadır. Fakat yeni çıkan yönetmelik ve yasalara göre, yurtdışındaki memur çalışma saatleri incelenerek, Türkiye’deki devlet memurunun çalışma saatleri de değişeceği konusunda bilgi verilmiştir. Yurt dışındaki çalışma saatleri incelendiğinde, 2 gün tatilin sadece hafta sonu olarak sınırlanmadığı gözlenmiştir. Ayrıca öğle molası saatlerinde de değişme olabileceği konusunda bilgi bulunmaktadır. Türkiye’de çalışma saatlerini belirleyen, Bakanlık ve valilikler, bölgenin toplu çalışma durumuna göre saat belirlemesi yapmaktadırlar. Ayrıca devlet memuru izin süreleri de farklılık göstermektedir. 1 ile 10 yıl arası çalışan devlet memuru, 20 gün izin kullanabilecektir. 10 yılı aşkın devlet memurluğu hizmeti veren kişiler ise 30 gün yıllık izin haklarını kullanabileceklerdir.

Engelli Ve Hamile Bayan Çalışma Saatleri

Devlet memurluğunda, engelli ve hamile bayan çalışanlara özel çalışma saatleri bulunmaktadır. Günlük çalışma saatlerini normalde bölgede bulunan valiler belirleyebilirken, engelli ve hamile bayanların çalışma saatlerini, bölgede bulunan taşra amirleri belirleyebilmektedir.

Hamile bayan devlet memuruna, doğumunun 24 haftasından sonra gece nöbeti verilmez. Aynı şekilde çalışan engelli memura, isteği dışında gece vardiyası verilmez. Çalışma saatleri ve tatil günleri duruma göre değişiklik gösterebilir düzeyde ayarlanmaktadır.

 

Etiketler:

    Related Posts
    Yorum Yap

    Yorum Yap