New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

İçişleri Bakanlığı Memur Maaşları

Ana SayfaMemur Maaşlarıİçişleri Bakanlığı Memur Maaşları
27
Eyl
İçişleri Bakanlığı Memur Maaşları

İçişleri bakanlığında çalışmak sorumluluk isteyen ancak zevkli bir kurum olarak herkesin KPSS de girmek istediği kurumların başında gelmektedir. İçişleri bakanlığında personel olarak çalışan memurların maaşları normal memur maaşı kadar olmaktadır. Geçtiğimiz temmuz ayında 2900 TL den 3387 TL ye yükselen İçişleri Bakanlığı personel maaşlarının bu yıl 2019 ocak ayında yapılan yüzde 11 lik artışla birlikte 3764 TL olduğunu belirtelim. İçişleri Bakanlığı personeli aslında çok çeşitli elemanların çalıştığı bu yüzden tek tip maaşın olmadığı ancak büro personellerinin maaşlarının 3764 TL olarak ocak ayından itibaren güncelleneceğini sizlere bildirmek isteriz. Genel anlamda ise İçişleri Bakanlığında çalışmakta olan memurların görevine göre en düşük maaş aralığı 3400 TL ile 3900 TL arasında değişebilmektedir.

Ülke genelinde devlet kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen memur statüsünde çalışanlar bulunmaktadır. Devlete bağlı olarak ve dolayısıyla da devlet eli ile yürütülen kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen memurlar birçok görev ve statülerde görev alan memurlar, aynı zamanda sorumlu oldukları görevleri doğrultusunda maaş alırken aynı zamanda özlük hak ve özgürlüklerine sahip olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı içişleri bakanlığında çalışan memurların statü ve görevleri doğrultusunda maaşları da az bir fark da olsa farklılık gösterebilmektedir.

 İçişleri Bakanlığı Memurları Ne İş Yapar?

Devlet kurumlarında taşra bölgesinin teşkilatlanması konusunda faaliyet gösteren en üstteki devlet kurumu içişleri bakanlığı olmaktadır. İçişleri bakanlığı denildiğinde valilik, emniyet, kaymakamlık, sahil güvenlik ve jandarma gibi tüm müdürlükler akla gelmektedir. İçişleri bakanlığı memurları da bu kurumlarda çalışan memurlar olmaktadır. Çünkü bu kurumları yöneten tüm müdürlükler içişleri bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini devam ettirmektedir. Dolayısıyla emniyet ve jandarma memurları güvenliği sağlarken, nüfus müdürlüğü memurları; ikametgah, nüfus kaydı, kimlik işlemleri gibi nüfus ile ilgili işlemleri yerine getirir ve valilik memurları ise ilçenin denetiminin sağlandığı merkez ilçede il ile alakalı tüm resmi iş ve işlemleri yürütmektedir.

 İçişleri Bakanlığı Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor?

İçişleri bakanlığı birçok kurumu kapsadığından dolayı tek ve net bir maaş miktarı söylemek olanaklı olmamaktadır. Ancak ortalama rakam ile içişleri bakanlığının kapsadığı devlet kurumlarında çalışan memurlar ortalama olarak 3387 TL dolaylarında maaş almaktadır. Ancak bu maaş içişleri bakanlığı memurlarının almış olduğu sadece maaş tutarı olmaktadır. Bu maaşın yanı sıra içişleri bakanlığı memurları, özelikle nüfus memurları, mesai yaptıkları durumlarda maaşlarına ek olarak mesai ücreti de alabilmektedir. Bu bağlamda bir nüfus memuru üzerinden düşünülür ise yapılan son içişleri bakanlığı memur maaşları düzenlemelerine göre bir ayda 50 saat civarında mesai yapan bir nüfus memuru ortalama olarak 450-500 TL civarında mesai ücretine maaşına ek olarak alabilmektedir. Her içişleri bakanlığı memuruna yönelik net bir maaş söylemek mümkün olmasa da ortalama olarak mesailer de göz önünde bulundurulduğunda içişleri bakanlığı memurlarının maaşı 3400 TL ile 3.900 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak memurlara göre müdürlerin maaşı kıdem ve statülerine göre artış göstermektedir.

2018 İçişleri Bakanlığı Memur Maaşları

2018 yılında içişleri bakanlığına bağlı olarak görev yapmakta olan kişilerin 2.700 TL civarında kazanacağını belirtmek gerekir. Tabi bu fiyatı arttıran bazı durumların varlığıda mevcuttur. Özellikle kişilerin sahip olduğu derece bu maaşı arttırabilen ilk şey olarak karşımıza çıkar. 2018 yılında aynı zamanda sınavla personellerin alınacağınında altını çizmek gerekir. Bundan sonra bu alanlara bağlı olarak çalışmak isteyen kişiler için bu nedenle daha titiz bir seçim aşamasına geçiş yapılacaktır. Bu alanda adayların oldukça zorlanacağı bir sınav döneminin başlayacağını ve personellerin artık sadece buna bağlı olarak seçildiğini belirtmek gerekir.


Yorum Yap

Yorum Yap