New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

KPSS Kalkıyor!

29
Eyl
KPSS Kalkıyor!

Kamu Personeli Seçme Sınavı yıllardır memur olmak isteyenlerin kabuslarına giren ve adeta eziyet haline dönüşen bir sınavdı. KPSS sınavlarında en az 70 puan ve üstünü alarak yapılan seçimlere göre en yüksek puandan en düşük puana göre atamalar yapılmakta ve her aday aldığı KPSS puanına göre memur olabilmekteydi. Aylarca hatta yıllarca sınava hazırlanmakta olan memur adayları KPSS sınavına girerek birkaç saatlik bir sürede memur olmaya hak kazanıp kazanamayacaklarını belirliyorlardı. Artık KPSS kaldırılarak yerine kurumların kendilerinin ihtiyaç doğrultusunda yapacakları sınavlara göre adayları almalarına karar verildi. Böylelikle 2019 yılından itibaren KPSS artık kalkacak ve kurumlara girerek memur olmak isteyenler ise bizzat ilgili kurumun sınavına girerek memur olabilecek.

Memurluk İçin KPSS Engeli Kaldırılıyor!

Memur, devletin devamlılığı için devlet bünyesinde belli bir maaşla çalışılan ve yasalarla sorumlulukları belirlenen, yetki sahibi kişi demektir. Devlet bünyesinde çalışıldığı için eski dönemlerden beri birçok kişi tarafından tercih edilen devlet memurluğu;  kişinin çok ağır suç işlemediği sürece, emeklilik süresi doluncaya kadar çalışabilmesi ve  her ay çok düzenli maaş ödenmesi gibi nedenlerden dolayı günümüzde de çok fazla tercih edilmektedir.

Devlet memuru olmak isteyen bir kişi, her geçen gün talebin artması ve mezun olduğu okulun kategorisine uygun olarak KPSS adlı sınavdan yüksek bir puan almak gibi bir zorunluluğun ortaya çıkması nedeniyle hayallerine kavuşmakta zorlanmaktadır.

Devlet Memuru Nasıl Olunur?

1999 yılına kadar memur olmak zor olmamakla birlikte, bu yıldan itibaren uygulanmaya başlayan DMS (Devlet Memurluk Sınavı) adlı genel yetenek ve genel kültür alanlarından oluşan sınav sonucunda, alınan puanlar ile devlet memurluğu atamaları yapılmaya başlandı.

2001 yılında, DMS adı altında yapılan sınav içerik ve isim değişikliğine uğrayarak KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) olarak değişikliğe uğradı. Ülkemizin ekonomik politikasına bağlı olarak, memur olarak devlet kurumlarına atanmak için mezun olunan okul kademesi ve bölümlerine göre kısıtlı sayıda açılan kontenjanlara yerleşmek için kişiler ciddi bir yarış içine girmek zorunda kaldılar. Atanmak için branşlara göre baraj puanlar her yıl gittikçe artan talep yüzüne yükselmeye başladıkça memur olarak iş sahibi olmak zorlaştı.

Son Karar, KPSS Kalkıyor!

KPSS adlı sınav ile ilgili şikayetler dikkate alınarak, sınavın 2019 yılında kaldırılmasına karar verildi. KPSS adı altında merkezi sınavla memur alımına dair mevcut sistem değiştirilerek yerine, kurumların kendi bünyesinde uygulayacağı sınav ile atanma süreci başlayacak. İlk olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamasında uyguladığı sistem tüm kurumlarda uygulanmaya başlayacak ve kurum ihtiyaç durumuna uygun kadroya, gerekli alan bilgisi ölçmek amaçlı sınav uygulayarak memur ataması yapacaktır.

Alan bilgisi sınavı yapılarak, bilgi ölçümüne yönelik değerlendirme bittikten sonra mülakata girecek olan memur adayı, iki basamağı başarıyla geçtikten sonra güvenlik soruşturması geçirerek ataması yapılacaktır.


Yorum Yap

Yorum Yap