New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

Memur Başka İş Yapabilir Mi?

Ana SayfaMemur HaklarıMemur Başka İş Yapabilir Mi?
11
Oca
Memur Başka İş Yapabilir Mi?

Memurların çeşitli dallarda çalıştığı ve farklı kurumlarda farklı sorumluluklara göre farklı ücretler almasından dolayı, kimi memurların gerek vakit anlamında gerekse maaşlarının yeterli gelmemesinden dolayı ek iş yapma ihtiyacı bulunmaktadır. Ekstra bir iş yaparak gelir elde etme hakkı aslında günümüze kadar yasaktı. Fakat geçtiğimiz yıllarda bazı şartlara göre memurlarında başka işler yapabileceği ek işler sayesinde gelir elde edilebilmesinin önü açıldı. Böylelikle maaşları düşük olan memurların ek gelir elde etme şansı bulunmaktadır. Memur maaşlarının asgari ücrete göre oldukça yüksek olmasına rağmen ilerleyen yıllarda evlilik hayatı ve çok fazla çocuk sahibi olan kiradaki memurların ek iş yapma isteğinide göz ardı etmemek ve kayıt dışı hareket edilmemesi adına memurların başka iş yapabilmesine olanak verildi.

Eskiden yasalara göre, memur ek iş yapamazken, günümüzde değişen koşullar ve yasalar gereği, memurun ek iş yapma hakkı bulunmaktadır. Memurun ek iş yapabilmesi için gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar yerine getirildiğinde, memura ek iş yasağı ortadan kalmış olmaktadır. Memurların ek iş yapma ve kazanç sağlama şartlarına bakıldığında, vergi ödeme şartı getirilmiştir. Devlet; Zirai kazanç, ticari kazanç ve serbest kazanç imkanlarına izin verirken, sadece ticari kazanç kısmına kısıtlama getirmiştir. Memur, hiçbir şekilde esnaf vasfını taşımayacak ve şirket ortaklığı gibi faaliyetlerde bulunmayacaktır. Eğer memur yardım sandıkları ve tüketim kooperatiflerinde üyelikleri söz konusu ise, herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Memurlar; kanunlar gereğince yasak olmayan, yaptığı işin vergisini ödemesi, görev halinde devletin ve kendisinin itibarını sarsacak hareketlerde bulunmaması ve memuriyetini engelleyecek bir iş yapmaması halinde, başka iş yapabilmektedir.

Memurun Gelir Getirici İşlerde Dikkat Etmesi Gereken Hususları

Memur göreve başladıktan sonra devlete karşı ve görevine karşı sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır. Yasa ve kurallar gereği, sorumluluğunu yerine getirmeyen ve devlete, kamu kurumlarına zarar verecek faaliyetlerde bulunduğu takdirde görevine son verilir. Memura verilen haklardan birisi de ek gelir sağlamada yapabilecekleri faaliyetlerdir. Memura ek gelir yasağı ortadan kaldırılmış olsa da bazı kısıtlama ve sorumluluklar getirilmiştir. Özellikle, gelir getirici faaliyetlerde, memurun dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır:

  • Türk ceza kanununa göre, devlet memuru bulunduğu görevin imkanlarını kendi çıkarları için kullanır ve gelir sağlarsa, 6 aya kadar hapis cezası öngörmektedir.
  • Memurlar hem memurluk hem de ek iş ortamındaki hal ve hareketlerine dikkat ederek görevlerini sürdürmek zorundalar.
  • En önemli unsurlardan biri de memurluk görevi içerisinde amirlik görevini yerine getirme konusunda daha hassas olunması gerekmektedir. Memurlara suç teşkil edecek ve menfaat çerçevesinde gelir sağlayacak emirler verilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Memurdan borç para alınamadığı gibi hediye de kabul edilmez.

Genel olarak memurların başka iş yapma konusunda, tek kısıtlama ticari kazanç sağlama kısmından oluşmaktadır. Devletin koyduğu kurallar çerçevesinde, memur başka iş yapabilmektedir.

Etiketler:

    Related Posts
    Yorum Yap

    Yorum Yap