New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

Yeni Kanunda Memur Nasıl Olunur?

Ana SayfaSon Dakika Memur HaberleriYeni Kanunda Memur Nasıl Olunur?
21
Ara
Yeni Kanunda Memur Nasıl Olunur?

Memur olmak için geçtiğimiz yıla kadar memur olmak için KPSS şartı gerekmekteydi. Ancak 2019 yılından itibaren memur olmak için artık her devlet kurumu kendi sınavını yaparak memur adayları arasında seçimini kendisi yapacak. Devlet memuru olmak için yeni kanuna göre KPSS den çok mülakat ve kurumun isterse kendi sınavıyla memur alması sağlanacak. Böylelikle her kurum ihtiyacı olan devlet memurunu kendi imkanlarıyla sçeecek ve şartlara uygun personeli bulabilecek. Önceki sistemde KPSS sınavından alınan puanlar doğrultusunda atamalar gerçekleştiriliyor ve sınavda alınan puanın en az 70 olması gerekiyordu. Yeni kanunla birlikte devlet kurumları memur personellerini kendi seçebilecek. Bu bazı sıkıntıları ve torpil olayını gündeme getirmiş olsada şu anda 2019 için bu kanun geçerli olacak.

Yeni kanuna göre 657 sayılı devlet memurluğu kanunu tamamen değişecektir. Yurtdışındaki eğitim ve memurluk programları incelenerek, Türkiye’deki memurluk kanununun tamamen değişmesi beklenmektedir. Eski sisteme göre KPSS sınavı ile ataması yapılan kişiler, memur olarak göreve geldikten sonra, emekli olana kadar denetlenmeden çalışmaktaydı. Denetlenmeyen devlet memuru personelleri, işteki başarısını göstermede eksik kalmaktaydı. Yeni kanunla artık devlet memuru olacak kişiler, sözleşmeli olarak göreve başlayarak, düzenli olarak denetleneceklerdir. Memurluktan mecbur kalırsa men edilebilecekler.

Yeni kanunda memurluğa giriş denetimleri değiştiği gibi memurluk maaşlarında da değişiklik yapılacaktır. Memur olan kişinin performansına göre maaşında değişiklik gösterecektir. Performans değerlendirmesi yüksek çıkan memurun maaşı standardın dışına çıkarak, yükselirken, düşük performans sergileyen memurun maaşı düşürüldüğü gibi memurluktan da atılabilecektir. Bu sayede, yüksek enerjide ve verimli çalışma gösterme amaçlanmıştır. Memurluk kurumlarındaki yapılacak bu değişiklik sayesinde, yeni fikirler ve projelerin ortaya çıkma ihtimali yükselecektir. Mülakat sınavları performans değerlendirmede etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Yeni Kanunla Memurluk Tamamen Değişiyor

Yeni kanunda memur olmak için KPSS şartı arayan ve KPSS şartı aramadan memur alımı yapan kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar incelendiğinde çok fazla personel açığı bulunduğu gözlenmektedir. KPSS şartı olmaksızın memur alan kurumlar, daha çok mülakat sınavı ile personel alımı gerçekleştirmektedir. Bu sayede memur olacak kişiler hakkında, yakından bilgi sahibi olmaktadırlar. Memurluğa girmeyi başarabilen aday, memur olarak ömrünü aynı maaş ve statüde geçirmesin diye farklı kanun ve kurallar geliştirilmiştir. Bunun için bakanlıklar yurtdışı araştırmaları yaparak, memurluk konusundaki bakış açılarını değiştirmişlerdir.

Memurların sabit maaşlı kendini geliştiremeyen bireyler olarak değil, tam tersine sürekli kendisini yenileyebilen, yenilikçi fikirlerle, çalıştığı kuruma fayda sağlayabilecek, devletine yararlı bireyler olmaları için kanunda değişikliğe gidilmiştir. Memur olan kişiler, sabit maaşla sınırlı kalmayarak, denetmenler tarafından düzenli olarak denetlendikten sonra, performans değerlendirmesinde yüksek başarı elde ederlerse, maaşlarında yükselme olacaktır. Eski sisteme göre sabit maaş kuralı ortadan kalkacaktır. Düzenli performans denetlemesi yapılacak olan memurların, performans değerlendirmesi olumsuz olursa, bu durum ya maaşlarına yansıyacak ya da işlerine son verilecektir.

Etiketler:

    Related Posts
    Yorum Yap

    Yorum Yap