New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

Belediye Memur Maaşları Ne Kadar? Belediye Memur Maaşlarında Yeni Dönem

Ana SayfaMemur MaaşlarıBelediye Memur Maaşları Ne Kadar? Belediye Memur Maaşlarında Yeni Dönem
26
Eyl
Belediye Memur Maaşları Ne Kadar? Belediye Memur Maaşlarında Yeni Dönem

Belediye memurlarının gözü kulağı ocak ayında yapılacak olan memur maaş oranlarında. Özellikle enflasyonunda son 2 ayda düşük çıkmasıyla birlikte ocak ayında yüzde 11 oranında aratacak olan memur maaşlarından belediye memur maaşları 2900 TL ile 3800 TL arasında değişmektedir. Belediye çalışmakta olan memurların görev ve kademelerine göre en düşük maaşı 2900 TL olurken en yüksek belediye memurunun maaşı 420 tl artışla 3800 TL ye kadar yükseldi. Yeni yıldan itibaren belediye memur maaşlarını zamlı olarak almaya başlayacak. Asgari ücretin 2020 TL olacağının duyulmasının ardından belediye çalışanları maaşlarına yapılan zamdan pek memnun kalmasalarda hallerine şükür edecek bir zam yapılmış durumda. Sendikayla yapılan sözleşmede yüzde 4 lük zama ek olarak yılın son 6 ayında yapılan enflasyon fark zammıyla birlikte memur maaşları yüzde 11 artışta.

KPSS memurluk sınavlarının tercih kılavuzlarında yer almaya başlayan, belediye memurluk kadroları giderek artmaya başladı. Özellikle 2018 KPSS tercih döneminden itibaren artan belediye kadroları açığı ile belediye memur maaşları merak konusu olmaya başladı. Belediye memur maaşlarından genel olarak bahsedebiliriz. Çünkü maaşlar sabit olmamakla beraber, ilden ile ve belediyeden belediyeye değişiklik göstermektedir. Bu maaş değişikliğinin nedenlerini sayacak olursak, en temel sebeplerden biri, belediyelerin büyükşehir olup olmamalarıyla alakalıdır. Giderek belediyelerin büyükşehir olmasıyla beraber, belediye memur maaşları da artış gösterecektir. Bir diğer neden de, sözleşmeli belediye memuru olmanın, maaşları etkilemesidir. Kişinin medeni durumuna göre de memurluk maaşlarında değişiklik görülmektedir. Bekâr, evli veya çocuklu olup olmamasına göre maaşlarda artış görülmektedir.

Belediye Ve İl Özel İdare Memurlarına 2019’de SDS Zammı

Eğer ildeki belediye büyükşehir belediyesi ise, belediye memur maaşları daha yüksek olmaktadır. Belediye memurları, her memurun sahip olduğu, yemek kartı ve ikramiye gibi imkanlardan da yararlanabilmektedir. İlk memurluğa başlayan kişilerin maaşı 3000 TL den başlamaktadır. Yemek kartı ve ikramiye gibi unsurlar eklendiğinde, ekstradan 200-300TL arasında değişen ücretler ödenmektedir. 2018 yılında 39 TL daha artacak olan SDS ( Sosyal denge sözleşmesi tazminatı)’den, Belediye ve il özel idare kadrolarının da yararlanması için yer verilmiştir. KPSS sınavıyla birlikte açılan belediye memurluğu kadroları sayesinde, maaşlarda da giderek artış olacaktır.

Belediyeniz SDS Tazminatı Veriyor Mu?

Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerdeki memur maaşları, daha fazla olmaktadır. Örneğin Ankara büyükşehir belediyesi, memur maaşları, 3300 TL’den başlamaktadır. Konya büyükşehir belediyesi maaşları 3000 TL’den başlayarak, eklenen yemek, ikramiye ve medeni durum değişikliğine göre 3500 civarına kadar yükselme göstermektedir. Ayrıca belediye ve il özel idare çalışanlarına Sosyal denge tazminatı verilmektedir. 2018 Ocak ayında, Sosyal denge tazminatı 39 TL artacaktır. Her belediye SDS tazminatı veriyor mu? Bu konuda öncelikle hangi belediyenin tazminat verdiği konusunda araştırma yapılması gerekmektedir. Belediyeler ve iller arasında gerçekleşen bu maaş farklarından dolayı, net bir maaş bilgisi verilememektedir. 3000 TL ile 3800 TL arasında değişiklik göstermektedir.

2019 Belediye Memuru Maaşları

2018 yılına gözattığımızda karşımıza %4 oranında bir artışın çıktığını görüyoruz. Buna göre geçen yılın maaş oranlarına göre burada görev almakta olan kişiler, maaşlarına bu oranda zam almış olacaklar. Öte yandan belediyenin yer aldığı konuma göre maaşlar şekilleneceğinden dolayı, bu konuda herhangi net bir sonucun ortaya çıkması büyük değildir. Özellikle büyükşehirler ile küçük çaplı ilçeler arasında maaş bakımından epey fark olmaktadır. Bunun yanında çalışanların deneyimi ve kademeside bu bakımdan maaşı arttıran diğer konulardan biri olarak ön plana çıkar. Çok farklı cevapları bulunan bu sorulara bu nedenle tek bir cevabın verilmesi mümkün değildir. Kişinin görev yaptığı yer ve tecrübesine bakarak bu konu hakkında herhangi bir sonucun verilmesi mümkün olur.


Related Posts
Yorum Yap

Yorum Yap