New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

İl Özel İdaresi Memur Maaşları

Ana SayfaMemur Maaşlarıİl Özel İdaresi Memur Maaşları
26
Eyl
İl Özel İdaresi Memur Maaşları

Memur maaş zamları aralık ayı enflasyonununda açıklanmasıyla birlikte belli oldu. Yüzde 11 oranında maaşlarına zam alacak olan memurlar arasında maaşlarına ne kadar zam yansıyacağı en çok merak konusu olan İl Özel İdaresi memurlarıydı. Bundan daha birkaç yıl öncesine kadar 2.000 TL maaş alan İl Özel İdaresi memurları günümüzde artık en az diğer memurlar kadar maaş alabilmektedir. İl Özel İdaresinde çalışan normal bir memur bugün itibariyle 3387 TL alırken ocak ayından itibaren 3764 TL maaş alacak. 2019 ocak ayında yüzde 11 oranında zam alarak yaklaşık 400 tl artan İl Özel İdaresi Memur Maaşları, önceki yıllara oranla oldukça iyi bir miktarda artarak gerçekten hatırı sayılır bir düzeye geldi.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar sonucunda Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından memurların maaşlarının ne olması gerektiği konusunda bir takım sonuçlara varıldı. Fakat son olarak bakanlık bir takım açıklamalar yapma kararını aldı ve bunu tüm memurlara duyurdu. Memur maaşlarının matematiksel hesap düzenlemesi açısından duruma yaklaşıldığında 3+4 şeklinde artacağı belirlenmiştir. Yani duruma sonuç itibari ile baktığımızda %4’lük bir artışın meydana geldiği belirtilmiştir. Yapılan araştırmalar çerçevesinde memurların bu artıştan mutlu olduklarını ve yıl içerisinde verdikleri emeğin hakkını iyi bir şekilde aldıklarını belirtmişlerdir.

Memur Maaşlarını En iyi Şekilde Hesaplamak İçin Ne Yapılmalıdır?

2018 yılında memur maaşlarında önemli derecede artış yapılmıştır. Örneğin öğretmen maaşları 2017 yılı ile karşılaştırıldığında 2500 TL iken 2018 yılı ile 3500’e kadar yükselme göstermiştir. Günümüzde öğretmenlerin maaşlarına yapılan zamların çok az olduğu ve bu yüzden birçok öğretmenlerin bu durumdan şikayetçi oldukları belirtilmiştir. Fakat 2018 maaş zamları ile bu kelimeler çürütülmüş niteliktedir. Çünkü zannedildiği kadar da zam açısından durumu düşündüğümüzde oldukça ideal sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca il özel idaresi ile belediye maaşları da bazı noktalar açısından benzerlik göstermektedir.

Bu noktada her konuda hiçbir şekilde memurlara haksızlık yapılmadığı gerçeği ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu olaya duygusal açıdan değil daha çok realite ve rasyonalizyan açısından yaklaştığımızda tüm memurlar açısından ne kadar çok olanakların bir arada olduğu gerçeği görmüş olmaktayız.

Memur Maaşlarının Birbirleri İle Karşılaştırılması

Her mesleğin kendine özgü çalışma disiplinleri ve bu disiplin çerçevesinde hak ettikleri maddi sonuçlar vardır. Bu yüzdendir ki memur maaşlarının maddi açıdan karşılıklı her biri birbirinden farklı farklıdır. Bir çocuk gelişimi mezunu ile bir psikolog arasında farklar mevcuttur ve buna bağlı olarak yapılan 2017 zamlarına bu çerçevede en uygun ve adil şekilde gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir hastanede çalışan bir psikolog 2016 yılı içerisinde 2000-2200 TL arasında maaş alırken 2018 yılı itibari ile bu oran 200-300 TL arasındaki bir artış ile birlikte değişiklik olduğu sonucunu ortaya koymuştur.

Bu artış bir psikolog için çalışma şartları ve emeği açısından çok uygun bir zamdır. Hatta memurlardan açısından yapılan bir takım röportajlar sonucunda elde edilen sonuçlar bakımından durumu incelediğimizde memurların bu kadar çok zam yapılacağını beklemediklerini ve böyle bir müjdenin kendilerini son derece mutlu ettiklerini belirtmiş bulunmaktadırlar.


Related Posts
Yorum Yap

Yorum Yap