New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

Maliye Bakanlığı Memur Maaşları

Ana SayfaMemur MaaşlarıMaliye Bakanlığı Memur Maaşları
28
Eyl
Maliye Bakanlığı Memur Maaşları

Birçok kişinin  girmek için can attığı Maliye Bakanlığı memurluğunda maaşlarda bir hayli güzel. Aslına bakılacak olursa Maliye Bakanlığında çalışan memurlarında normal memur maaşlarından farksız olduğu görülmektedir. Fakat gerek işin konusu gerekse çalışma potasiyelinin rahatlığı bu kuruma girmek isteyen aday sayısını arttırmaktadır. Maliye bakanlığında görev yapmakta olan bir memur ocak 2019 ayında yapılacak olan yüzde 11 lik zamla birlikte 3867 TL alırken genel müdür 13.721 TL, gelir uzmanı ise 6,341 TL olarak ocak zammından sonra alacakları maaşlardır. En düşük memur maaşının 3400 TL olduğu 2019 yılında Maliye Bakanlığıda çalışmakta olan memurların aldıkları maaşların bir hayli güzel rakamlar olduğu ve Maliye Bakanlığı memurlarının geçimini sağlamakta yeterli olacağını söylemek mümkün.

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan enflasyon rakamlarından sonra memur maaş katsayısı ocak ayı itibarıyla 0,096058’e olurken, taban aylık katsayısı ise 1,503595’e olmuştur. Bunun yanı sıra yan ödeme katsayısı da 0,030462’ye kadar çıkarılmıştır. Söz konusu düzenleme sonrasında müsteşar maaşı, aile ve çocuk yardımı ile 9 bin 787 liraya çıkmıştır. Bunun yanı sıra en çok merak edilen genel müdür maaşı ise 8 bin 589 lira olmuştur. Yeni artışların sonrasında müsteşar ve genel müdür % 3,04 artış almıştır. 1’inci kademe maaş alan hizmetlinin son zam oranları sonrasına 2 bin 601 liraya çıkarken, zam oranı yine aynı şekilde enflasyona bağlı olarak artış göstermiştir.

Personel İhtiyacı Oldukça Fazla

Maliye Bakanlığı da geniş bir yelpazeye sahip kamu kurumların başında yer almaktadır. Bu nedenle personel ihtiyacı sürekli devam eden bu kurumda her türlü ihtiyaç olabiliyor. Sürekli ihtiyaç olan bu personellerin maaş oranları da yeni giren ve kıdemli arasında önemli farkları ortaya çıkarmaktadır. Her yıl yapılan zam oranları görüşmeleri devlet ve memur sendikası arasında gerçekleşmektedir. Bu görüşmeler sonucunda her iki tarafında mutlu olacağı rakamlar üzerinde anlaşma sağlanarak yapılacak olan zam oranları belirlenmektedir. Maliye Bakanlığı memurlarının maddi olanaklarına baktığımızda genel hatları ile her memurun aldığı ücret ve zam oranlarını aldığını söylemek yanlış olmaz.

Yeni Zam Oranları Belirlendi

Diğer birçok kamu kurumunda olduğu gibi (2018 Temmuz) memur maaşları da Maliye Bakanlığı yeni başlayan kişiler 2 bin 901 TL maaş almaktadırlar. Maliye’de de zaman zaman borç yapılandırması vb. ani yoğunluk oluşturacak durumlarda farklı ek ücret ödemeleri olabiliyor. Bu ek ücretler maaş oranlarını artırarak daha yüksek ödemeler alınmasına imkan tanıyor. Kurum içi yükselme sınavları ile uzmanlık, denetmenlik gibi kadrolarda yer bulmak mümkün olurken, günümüzde en çok müfettişlik gibi kadrolara yükselebilme çabalarını görmekteyiz. Alınan maaş oranları en çok cezp eden özellikler arasında gösterilebilir. Günümüzde kıdem ve uzmanlık sınavları ile en düşük maaş oranlarının üzerine çıkmak mümkün, bu nedenle birçok kişi bu sınavlara girerek bu maaşları almak istemektedir.


Related Posts
Yorum Yap

Yorum Yap