New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

SGK İcra Memuru Maaşları

Ana SayfaMemur MaaşlarıSGK İcra Memuru Maaşları
01
Eki
SGK İcra Memuru Maaşları

Maliye memur maaşı ne kadardır ve 2019 yılında SGK icra memuru maaşları ne kadar olacak merak edilmeye başlanmıştır. Yeni yıla girerken kamuda ve özel sektörde çalışanların maaşları hakkında gelişmeler merak konusu haline geldi. SGK memur maaşı bu yıl 2.675 TL olmuştur 2018 yılında alınan maaşın devamında 2019 yılında enflasyon zammı oranında artış göstermektedir. SGK memur maaşı 2018 yılında en düşük stajer maaşı 2675 TL idi. Bu yılda yapılan zam oranı ile hesaplandığında en yüksek SGK çalışanı 5000 TL civarında maaş alacaktır. Net maaş hesaplamaları ile ilgili yazının içeriğini okuyabilir hesaplamalarda etkili olan kriterlerle ilgili daha fazla bilgi sağlayabilirsiniz.

Daha önceki yazılarımızda SGK memur maaşlarından bahsetmiştik. Bugün ise SGK icra memuru maaşlarını inceleyeceğiz.

SGK  İcra Memur Maaşları

Devlet kurumlarında çalışan ayın belli gününde maaşını alan kişilere memur denir. Her memur aynı maaşı alamaz çalışma ve mesai faktörleri maaşı değiştirir. Her yıl maaş düzenlemeleri olmaktadır zamlar gündemde olur. İcra memurları ise aldığı emirleri yerine getirme haciz yoluyla el konulan malların satış işlemlerini gerçekleştirmekle verilen işi asıl merceklere iletmek ve düzenlemekle görevlidir. SGK icra memur maaşları diğer memurlar ile aynı düzeyde seyreder. Sadece kıdem farklılığı maaş oranını belirler.

SGK İcra Memuru Maaş Tutarları Ne Kadar?

İcra memurların işleri zordur hep bir koşturmayla ve emir yerine getirmekle geçer fakat emeklerinin karşılığını alıyorlar mı tartışma konusu olabilir. Günümüzde en düşük memur maaşı 3,348 liradır. İcra memurları ise işe ilk başladıklarında 2 bin 900 lirayla işe başlamaktadır. İcra memurları bir memur gibi standart mesai saati vardır ama çalışma koşulları olarak diğer memura göre hareketli çalışmaktadırlar. Üslerinden hep emir almakta birçok dosyayla uğraşmaktadırlar ve yetiştirme söz konusudur çünkü mahkeme adli kurumlarda görülmesi gereken dosyalar fazladır. Aldıkları kıdem süresine göre de maaş artışı yaşanmaktadır. Buda yıl ile alakalı bir durumdur. İcra müdürünün aldığı ücret ise düz memurdan daha yüksektir.

Çalışma Olanakları

Çalışmaları bu kadar hareketli olan icra memurlarının aldıkları maaş terlerini soğutmaz. Devlet memuru olmaları ne kadar artı ise çalışma koşulları ve aldıkları maaşta bir o kadar eksidir. İcra memuru olmak için illa hukuk bitirmeye gerek yok adalet okumak ve gerekli yerlere başvuru yapmak yeterlidir. Kamu personeli seçme sınavı puanını önemlidir. İcra memurlarının birçok kısmı sosyal güvenlik kurumlarında çalışmaktadır. Geneli memurların her yıl maaşları zamlanır. Öncede bahsettiğimiz gibi çalışma şartları göz önünde bulundurulduğunda en fazla zam alması gereken icra memurları en düşük zam alan memurlardır. Şuan ki maaşları ne kadar en düşük memur maaşıyla neredeyse aynı olsa da bir memur olmak onlar için en büyük tesellidir. Her yıl memur maaşı iki defa kademeli olarak arttırılır. Bu oran ise görüşmeler sonucu belirlenir.

2019 Yılı Maaşları

2019 yılına geldiğimizde icra memurlarının bu yıl 4+3,5 oranına göre bir zam alacaklarını belirtmek gerekiyor. Buna göre kişilerin tecrübeleri konunun nasıl şekilleneceğini ortaya çıkaran detaylardan biri olacak. Buna göre 2019 yılına göre işe yeni başlayan bir lisans mezunu aylık olarak 3345 TL maaş alacak. Meslekte 6 yılı aşkın süredir hizmet vermekte olan icra memurlarının alacağı maaş 3368 TL olurken, 9 yıl ve daha tecrübeli olan adayların aylık olarak bu meslekten 3463 TL-3.892 TL arası kazanabilmesi mümkün olacak. 2018 maaşları bu şekilde olurken, 2019 içinde yapılacak olan zam oranları netleşmeye başladı. Buna göre gelecek yıl 4+5 oranına göre bir zamın yapılmasına karar verildi.


Related Posts
Yorum Yap

Yorum Yap