New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
Farooq

Tapu ve Kadastro Memur Maaşları

Ana SayfaMemur MaaşlarıTapu ve Kadastro Memur Maaşları
30
Eyl
Tapu ve Kadastro Memur Maaşları

2019 yılına girerken memur maaşları ve özel sektörde çalışan yeni maaş düzenlemeleri büyük bir merak konusu haline geldi. 2019’da kim ne kadar maaş alacak? Yeni ekonomi programında açıklanan enflasyon ile belirlenen memur maaşlarının birçoğu netleşti. Tapu ve kadastro memur maaşları da geçen yıla göre bu yıl artış gösterdi. Enflasyon zammı başta olmak üzere çalışma yılı ve hizmet verilen alanlar ile ilgili değişimler ile birlikte işte memur maaşları ve zam oranları ile ilgili en son gelişmeler yazımızın içerisinde sizlere sağlanmaktadır. 2018 yılına göre ciddi artışların ortaya çıktığı görülmektedir ve en büyük değişimlerin yaşandığı kamu çalışan maaş değişiklikleri arasında tapu ve kadastro memuru maaşları da yer almaktadır.

Tapu ve kadastro memurları en yoğun çalışan gurup içerisinde yer alır. Tapu işlemlerinin hareketli olmasından dolayı memurların iş yükü de oldukça fazladır. Günümüzde elektronik sisteme geçilmesi ile bu bölümün iş yükünü hafiflemiş gibi görünse de yoğunluk devam etmektedir. Bu müdürlüğün bağlı olduğu birim Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Ayrı  bir bütçesi olan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü aynı zamanda en çok memur çalıştıran kurumlar arasında da yer alıyor. Çalışma şartları oldukça riski olan bu bölümde memurun hatası ilgili gayrimenkul veya benzeri bir varlığın başkasının adına geçmesine olanak sağlayabilir. Bundan dolayı güvenilir bir şekilde çalışılması gerekir. Burada çalışan memurlar düz memur olarak adlandırılır. Ayrıca bölümde şef, şef yardımcıları ve müdür bulunur.

Tapu ve Kadastro Memur Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Tapu satış işlemlerinin güven içerisinde gerçekleştirilmesini sağlamakla görevlidirler. Bunun için karşılıklı olarak anlaşan kişiler arasında tapu değişimini elektronik ortam içerisinde yaparlar. Tapu işlemleri için randevu alarak gelen kişiler ilgili işlemlerini kısa süre içerisinde sonuçlandırabilmektedir. Tapu müdürlüklerinde çalışan memurların tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde yapması beklenir. Tapuda çalışan en düşük memur ücreti 3764 TL olarak hesaplanmıştır. Ayrıca mesai ücreti de eklenince bu tutar 200 ile 400 TL daha da artış göstermektedir. Bu bölümde çalışmak istiyorsanız üniversite mezunu olmanız ve KPSS sınavından yeter puan almanız gerekiyor.

2019 Yılı Maaş Oranı

Tapuda çalışan ve diğer memurlar için yapılacak olan zam oranı henüz açıklanmadı. Güncel olarak tapuda çalışan en alt kıdeme sahip bir memurun maaşı 3367 TL’dir. Bu kıdem süresine göre de değişkenlik göstermektedir. Tapu müdürünün aldığı maaş tutarı düz bir memura göre daha yüksektir. Maaş artış oranının açıklanmasından sonra yılda iki defa zam alan memurlar sosyal haklardan da yararlanabilmektedir. Tapu müdürlüğünde çalışan memurların statüleri iktisatçı, mimar, mühendis gibi kişilerden oluşur. Tapuda çalışan memurların kıdemleri oranında da zam yapılır. Ayrıca her kıdem artışında da aldıkları maaş tutarı kıdem süresine göre artış gösterecektir.

Maaşa Etki Eden Durumlar

Her alanda olduğu gibi tapu ve kadastro memuru olarak görev yapmakta olan kişilerin maaş durumunuda etkileyen şeyler vardır. Buna bağlı olarak kişilerin maaş durumunda iyileştirmelerin olacağını söylemek mümkün olur. Özel sektöre bağlı olarak çalışmakta olan bir kişinin edinmiş olduğu tecrübe ve bilgiye göre bu alanda 10 bin TL’ye kadar kazanabilmesi mümkündür. Özel sektör maaşları maaş ve sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle diğer sektöre oranla biraz daha avantajlıdır. Genel olarak bu sektöre yeni giriş yapmış bir kişinin ise günümüz şartlarına göre 3367 TL oranında kazanç elde etmesi mümkün olur. Maşa oranlarının artması için kişilerin her daim kendini bu alanda yenilemesi ve yeni şeyler öğrenerek sektörde bir adım daha öne çıkması gerekir.


Related Posts
Yorum Yap

Yorum Yap